Okulary przeciwsłoneczne – co mówią ich oznaczenia?

Głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona wzroku przed światłem, a zwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), które może przyczyniać się do uszkodzenia siatkówki i innych problemów zdrowotnych. Dlatego dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Unijny certyfikat

Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest to produkt zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Potwierdzeniem jest symbol CE. Jego obecność na opakowaniu gwarantuje, iż posiada on międzynarodowy certyfikat jakości i spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Innymi oznaczeniami, które o tym świadczą są:

  1. EN 166:2001
  2. 89/686/EWG
  3. EN 1836+A1:2009
  4. ISO 9001:2000

By uniknąć podróbek, okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w salonach optycznych oraz w renomowanych sklepach, jak Vision Express, Alensa, Polskioptyk.pl lub Piekneoczy.pl – tym bardziej, że dzięki kodom rabatowym można je nabyć w bardzo korzystnych cenach.

Stopień przyciemnienia

Zgodnie z unijną dyrektywą wyróżnia się 5 kategorii okularów przeciwsłonecznych, oznaczonych numerami od 0 do 4, które różnią się przepuszczalnością światła, a tym samym w różnym stopniu ochraniają nasze oczy.

Kategoria 0 – brak lub bardzo niewielkie zabarwienie soczewek. Przepuszczalność światła od 80 do 100%. Produkt idealny na pochmurne dni, gdy promieniowanie słoneczne jest bardzo rozproszone. Oznaczenie: piktogram przedstawiającym chmurę.

Kategoria 1 – okulary delikatne przyciemnione, często żółtej barwy. Przepuszczalność światła od 43 do 80%, sprawdzająca się przy lekko zachmurzonym niebie. Oznaczenie: rysunek słońca za chmurą.

Kategoria 2 – średnie przyciemnienie, zwykle szare. Przepuszczalność światła od 18 do 43%. Dobra ochrona naszych oczu w słoneczne dni na obszarach i w porach roku o umiarkowanym nasłonecznieniu. Oznaczenie: słońce z małą liczbą promieni.

Kategoria 3 – ciemne, najczęściej szare lub brązowe szkła. Przepuszczalność światła od 8 do 18%. Wysoka ochrona, która sprawdzi się przy silnym nasłonecznieniu. Oznaczenie: słońce z dużą liczbą promieni.

Kategoria 4 – najciemniejsze szkła, przepuszczające od 3 do 8% światła słonecznego. Bardzo wysoka ochrona, zalecana przy wyjątkowo silnym nasłonecznieniu, jakie panuje np. w krajach o klimacie podzwrotnikowym, zwrotnikowym lub równikowym. Oznaczenie: słońce z bardzo dużą liczbą promieni.

Na okularach możemy znaleźć jeszcze inne piktogramy:

  1. Symbol przedstawiający fale – okulary polecane na plażę czy tereny pustynne.
  2. Rysunek górskiego szczytu – okulary zalecane do noszenia zimą w górach lub w ogóle na zaśnieżonym terenie, szczególnie przy silnym nasłonecznieniu.
  3. Przekreślony wizerunek samochodu – okulary nie powinny być używane podczas prowadzenia samochodu ze względu na ograniczoną widoczność spowodowaną kolorem szkieł.

Oznaczenia filtru UV

Przyciemnione szkła nie oznaczają jeszcze, iż okulary nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego. Jak zatem sprawdzić, czy konkretny model ochroni nasze oczy przed ultrafioletem? Szukając na nich skrótu UV.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne oznaczone są symbolem UV 100 proc. lub UV 400. Oznacza to, że filtr jest w stanie zablokować fale o długości 400 nanometrów, czyli wszystkie trzy zakresy promieniowania UV. Tym samym zapewnia nam maksymalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.