Sezon na komary: jak się przed nimi ustrzec?

Sezon na komary: jak się przed nimi ustrzec

Komary możemy spotkać tam, gdzie jest odrobina wody, w której mogą rozwijać się ich larwy, czyli niemal wszędzie w naszym kraju – nawet w dużych miastach. Warto wiedzieć, że krwią odżywiają się wyłącznie samice tych owadów, co nie zmienia faktu, iż ich obecność skutecznie psuje nam przyjemność wieczornych imprez na świeżym powietrzu. A i do mieszkań też często wlatują, wabione światłem oraz perspektywą solidnego posiłku naszym kosztem. Na szczęście istnieją sposoby, by uchronić się przed ukąszeniami komarów. Oto kilka z nich.

Moskitiery

Mieszkania, werandy czy turystyczne namioty możemy w łatwy sposób osłonić moskitierami, czyli siatkami o bardzo drobnych oczkach. Bardzo skutecznie zapobiegają one wtargnięciu komarów, dzięki czemu przynajmniej podczas snu mamy spokój. Można je nabyć między innymi w sklepach: 4home, VidaXL.pl czy DekoracjaDomu.pl. Duży wybór moskitier znajdziemy również w sklepie Jula. Warto sprawdzić, czy nie mają jakichś promocji.

Moskitiera kody

Witaminy

Powszechnie uważa się, iż przed ukłuciami komarów chroni zażywanie witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B1, czyli tiaminy. Zmienia się wtedy zapach potu człowieka, czyniąc go nieatrakcyjnym dla tych krwiopijnych owadów.

Zapachy odstraszające komary

Komary unikają zapachu niektórych olejków eterycznych: cynamonowego, goździkowego, miętowego, cytrynowego, pomarańczowego, grapefruitowego, eukaliptusowego, paczulowego, waniliowego, lawendowego i majerankowego. Możemy zatem wykorzystać je do odstraszania tych owadów, np. pod postacią świec zapachowych lub kominków do olejków eterycznych. Dostaniemy je w wielu sklepach z gadżetami do domu, jak np. home&you, a także na Allegro.

Świeca kody

Rośliny

Komary nie tolerują też zapachu niektórych roślin. Bazylia, tymianek, mięta, rozmaryn i nagietek posadzone w ogrodzie lub w doniczkach ustawionych na parapetach, będą chronić nas przed tymi krwiopijcami. Zapach odstraszający komary wydzielają również gałązki pomidora – kilka możemy więc powiesić w mieszkaniu albo jeszcze lepiej – uprawiać krzaki pomidorów na balkonie czy tarasie.

Lampy owadobójcze

Lampy owadobójcze wytwarzają światło, któremu nie mogą oprzeć się żadne owady. Gdy jednak zwabione nim podlecą zbyt blisko, giną w kontakcie z siatką rażącą. Musimy tylko pamiętać, by nie umieszczać ich bliżej niż 2 metry od innych źródeł światła, gdyż zmniejsza to ich skuteczność. Duży asortyment lamp owadobójczych posiada w swej ofercie Leroy Merlin oraz Castorama. Warto zajrzeć do tych sklepów i uzbroić się w gadżety, które odstraszą niechcianych gości.

Odpowiednie ubranie

Nie chodzi tylko o to, by wieczorem zakładać stroje, które zasłaniają jak największą powierzchnię naszej skóry. Zaleca się również zrezygnować z ciemnych barw na rzecz kolorów jasnych, które wchłaniają mniej, tak lubianego przez insekty, ciepła.

Komar kody

Preparaty ochronne

W walce z komarami możemy sięgnąć również po specjalne preparaty ochronne. Dostępne są w postaci sprayów, żeli, płynów bądź elektrofumigatorów z wkładami nasączonymi substancją czynną. Szczególnie polecane są środki zawierające DEET – wyjątkowo skuteczny odstraszacz owadów. Różnego typu preparaty przeciw komarom dostępne są między innymi w sklepach: PSB Lobo, BDsklep.