Fotografia – jak zacząć?

Fotografia – jak zacząć?

Fotografia to wspaniałe hobby, a dzięki ogromnemu rozwojowi techniki, uprawianie go stało się o wiele łatwiejsze i dostępne praktycznie dla każdego. Pamiętajmy jednak, że najlepszy sprzęt nie czyni z nas jeszcze dobrych fotografów. Do tego potrzebne są wiedza i praktyczne umiejętności, a te nabywa się z czasem. Jak zacząć fotografować? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Nasz pierwszy aparat fotograficzny

Podstawą jest oczywiście dobry aparat fotograficzny. Rzecz jasna na początku naszej przygody z fotografią nie musimy kupować bardzo drogiego modelu, którego wszystkich funkcji nie jesteśmy nawet wstanie ogarnąć. Naukę robienia zdjęć lepiej rozpocząć z łatwym w obsłudze sprzętem, który znajdziemy w wielu popularnych sklepach z artykułami elektronicznymi: Neonet, Media Expert, Media Markt, Saturn czy Sferis.pl – tym bardziej, że często można je nabyć w promocyjnych cenach! Z czasem, kiedy już złapiemy bakcyla fotografii, a nasze umiejętności zaczną rosnąć, spokojnie będziemy mogli sięgać po coraz bardziej profesjonalny sprzęt i akcesoria fotograficzne, jak chociażby makro i teleobiektywy.

Aparat fotograficzny

Zobacz nasze propozycje tutaj.

Nauka fotografowania

Fotografujmy, fotografujmy i jeszcze raz fotografujmy! Jakże inaczej mamy nabyć praktyczne umiejętności i przekonać się, czy robienie zdjęć sprawia nam przyjemność? Na szczęście nie ogranicza nas już liczba klatek na kliszy fotograficznej – pojemna karta pamięci we współczesnych aparatach cyfrowych umożliwia wykonanie setek zdjęć. Nie oznacza to oczywiście, by pstrykać jak popadnie. Starannie wybierajmy kadr i jego bohaterów. Nie bójmy się jednak eksperymentować. Fotografujmy z różnych perspektyw i odległości oraz przy rozmaitych ustawieniach parametrów obiektywu – później będziemy mogli zrobione fotki przeanalizować i porównać ze sobą. Musimy mieć przy tym świadomość, iż dobre zdjęcie to nie tylko to, które jest świetnie wykonane od strony technicznej. Sztuka fotografii to przede wszystkim treść i emocje, które przekazujemy!

Nie zaniedbujmy teorii

Niestety bez tego się nie obędzie – może nam to nie bardzo odpowiadać, ale fotografia, jak każde hobby, wymaga również zdobywania wiedzy teoretycznej. Tę zaś możemy nabywać z między innymi z internetu – istnieje wiele portali poświęconych robieniu zdjęć. Nie zapomnimy wszakże o bardziej tradycyjnych źródłach informacji, jakimi są książki drukowane oraz ich młodsi krewniacy – eBooki. Wiele tego typu pozycji znajdziemy w takich sklepach, jak KsięgarniaEdukacyjna.pl, Księgarnia PWN, ŚwiatKsiążki.pl itd. Sprawdźmy, czy nie mają jakichś promocji!

Książki o fotografii

Zobacz wszystkie nasze propozycje tutaj.

Wzorujmy się na najlepszych

Wiele można się nauczyć, analizując prace innych fotografów – oczywiście tych najlepszych. Oglądając wykonane przez nich zdjęcia, zwracajmy uwagę na sposób kadrowania, oświetlenie, temat itd. Pamiętajmy, iż wzorowanie się na mistrzach zawodu nikomu nie przynosi ujmy, a wręcz odwrotnie. Porównujmy też stare fotografie oraz te, które wykonane zostały współcześnie, by przekonać się, jak na przestrzeni lat zmieniały się techniki fotografowania, sposób kadrowania czy podejście do modela.